headerimgŚwierże Górne – osada około 1800 mieszkańców w Polsce położona u ujścia Zagożdżonki do Wisły w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice.

Do 1954 roku siedziba gminy Świerże Górne. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego, a przed 1975 r. do województwa kieleckiego.

Historia

Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1121 dotycząca kaplicy będącej wraz z całą wsią własnością kolegiaty sandomierskiej. Zapiski sprzed 1191 roku jako Zwirnow, natomiast w połowie XV wieku u Jana Długosza - Swyrsze. Możliwa pierwotna nazwa to Swiercze. Od XV wieku wieś zarządzana przez kustosza stanowiącej siedzibę rozległej parafii obejmującej całą Puszczę Kozienicką: Kozienice, Jedlnię i Tczów. W XV wieku wieś dzieliła się na Świerże Wielkie zwane Górnymi i Świerże Małe zwane Dolnymi. Po utworzeniu w tych ostatnich obecnej Nowej Wsi pozostała nazwa Świerże Górne.

Warto zobaczyć

  • W Świerżach Górnych znajduje się Elektrownia Kozienice (2880 MW).
  • Zabytkowa dzwonnica na terenie kościoła z 1744 roku.
  • Przeprawa promowa na Wiśle do miejscowości Przewóz.
  • Stary most nad rzeką Zagożdżonką.

Sport

Od 17 czerwca 1997 roku w Świerżach Górnych funkcjonuje Ludowy Klub Sportowy "Megawat" Świerże Górne. Klub występuje obecnie w grupie I radomskiej klasy A.
Ze Świerży Górnych pochodzi Marcin Awiżeń - złoty medalista letnich igrzysk paraolimpijskich w Pekinie (2008 r.) oraz srebrny medalista lekkoatletycznych mistrzostw świata niepełnosprawnych rozgrywanych w Nowej Zelandii (2011 r.).

Related Articles

Copyright © 2024 by Publiczna Szkoła Podstawowa im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych
All Rights Reserved

Copyright © 2024 Free Joomla! 4 templates / Design by LTheme
Free Joomla templates by Ltheme