„Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra.

a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu.”

Olga Tokarczuk

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole 11 października 2019 r. z udziałem zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz uczniów, których na wstępie powitała Dyrektor Szkoły, p. Małgorzata Wolszczak, podkreślając, że u nas jest to święto całej szkolnej społeczności.

Po wprowadzeniu sztandaru  wszyscy odśpiewali hymn państwowy.

W życzeniach skierowanych do nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, Dyrektor Szkoły podziękowała za trud, jaki wkładają w kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży. Podkreśliła, że to ogromna odpowiedzialność, zwłaszcza obecnie, kiedy często relacje międzyludzkie wypierane są przez nowe technologie, a bezpośredni kontakt człowieka z drugim człowiekiem schodzi na dalszy plan. Odniosła się również do słów kolejnej polskiej Noblistki literackiej na temat nauczycieli:

„Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegają talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu.”

Szkoła jest miejscem, w którym młodzi ludzie nie tylko zdobywają potrzebne wykształcenie, ale także kształtują swoją osobowość, realizują pasje, odkrywają i rozwijają talenty. Dlatego nie do przecenienia jest rola nauczyciela, który będąc przewodnikiem po otaczającej rzeczywistości, przygotowuje swoich podopiecznych do dojrzałego życia, do bycia lekarzem, pielęgniarką, aktorem, posłem, sprzątaczką czy burmistrzem.

Wszystkim życzyła radości i satysfakcji z pracy z dziećmi i młodzieżą, uznania ze strony wychowanków oraz szacunku ich rodziców i opiekunów.

Po trzydziestu dniach nauki w szkole zaprezentowali się przed publicznością uczniowie klasy pierwszej, przygotowani przez p. Monikę Deszczkę. Po programie artystycznym obyło się uroczyste pasowanie na ucznia, a następnie ślubowanie uczniów klasy I na sztandar szkoły. Po ślubowaniu delegacja uczniów złożyła kwiaty przed tablicą patrona szkoły bp. Jana Chrapka, a przedstawiciele uczniów, wychowawcy i Dyrektor Szkoły złożyli podpisy w kronice szkoły. Z rąk Dyrektor Szkoły uczniowie odebrali legitymacje szkolne, zaś od Rady Rodziców otrzymali medale okolicznościowe i drobne upominki.

W dalszej części programu uczniowie zaprosili zebranych na program artystyczny, w którym w groteskowy sposób przedstawili różne scenki z życia szkolnego.

Uroczystość zakończyły życzenia i kwiaty od uczniów, Rady Rodziców  i Sekretarz UM w Kozienicach p. Sylwii Wąsik, która odczytała list Burmistrza Gminy Kozienice, p. Piotra Kozłowskiego wraz z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dyrektor Szkoły podziękowała za przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości i zaprosiła nauczycieli, pracowników oraz gości na tort od Rady Rodziców.