Celem zajęć jest znajomość podstawowych procesów zachodzących w przyrodzie, doskonalenie logicznego i analitycznego myślenia, umiejętność śledzenia toku rozumowania innych, utrwalanie i rozszerzenie zrealizowanych na zajęciach lekcyjnych treści programowych, uzupełnianie braków wiedzy i umiejętności. Uczniowie rozwiązują zadania w celu doskonalenia umiejętności wykorzystania i przekształcania wzorów i reakcji chemicznych z wykorzystaniem modelowania dialogów QtA według programu ETOS.  Poza systemem klasowo-lekcyjnym uczniowie/uczennice korzystają z zasobów przygotowanych przez nauczyciela prowadzącego na platformie edukacyjnej Moodle.